FARAONSKI PES

Inteligenten, živahen, hiter, dinamičen, vztrajen, vzdržljiv, igriv, nežen, ljubeč, svojeglav, prijazen, družaben, radoveden, učljiv. Vse to in še veliko več je faraonski pes. Srednje velika pasma, ki je primerna za aktivnejše ljudi, ki imajo dober smisel za humor.
ZGODOVINA
Faraonski pes je ena najstarejših udomačenih pasem. Slike in skulpture njihovih prednikov lahko najdemo v egipčanskih templjih že 4400 let pred našim štetjem. Čeprav predniki faraoncev prihajajo iz Egipta, pa se je pasma, kot jo poznamo danes, razvila na Malti in Gozu, kamor so jo iz Egipta pripeljali Feničani. Originalno ime v malteščini je Kelb tal-Fenek (Klieb tal-Fenek), kar pomeni “zajčji pes”. Kot že ime pove, faraonce na Malti uporabljajo za lov na zajce. Prvi faraonci so bili v Evropo, Anglijo, pripeljani med leti 1930 in 1940, prvo leglo je zabeleženo leta 1963. Iz Anglije se je pasma nato razširila v skandinavske države, predvsem na Norveško in Švedsko in šele kasneje drugam po Evropi.

ZNAČAJ
V nekaj besedah standard opisuje značaj faraonca kot pozoren, inteligenten, družaben, ljubeč in igriv.
Do ljudi, ki jih poznajo, so izjemno ljubeznivi, do neznancev so lahko mirni in zadržani, vendar nikoli agresivni. Ker so zelo navezani na ljudi in vselej iščejo človeško bližino, se radi stiskajo in crkljajo, noči pa najraje prespijo pod lastnikovo odejo. Zaradi navezanosti, niso primerni za ljudi, ki so veliko od doma. Z otroki se zelo dobro razumejo, kljub temu je priporočljiv nadzor odrasle osebe. Z drugimi psi se ponavadi dobro razumejo, druge male živali pa velikokrat vidijo kot plen, zato je pomembna zgodnja socializacija in navajanje v primeru, da so doma prisotni tudi drugi hišni ljubljenčki.
Faraonci so aktivna pasma z veliko energije. Pomembno je, da jih utrudimo tako fizično kot tudi psihično. Po naravi so pravi zabavljači, radi se delajo ‘’norca’’ sami iz sebe. So ekstremno igrivi, igro pa najdejo na vsakem vogalu. Če se dolgočasijo, si bodo naredili svojo zabavo. Čeprav so zunaj zelo živahni in vedno pripravljeni na nove dogodivščine, pa se v hiši oz. stanovanju umirijo in so pravi ‘’kavč’’ psi.
So vokalna pasma. Med igro radi lajajo, velikokrat pa z laježem opozorijo na njim nenavadne stvari. Če jim kaj ni všeč, bodo to povedali, zamrmrali. Ko jih kaznuješ, radi jezikajo nazaj.Po naravi so lovci in njihov nagon je zelo močen. Izkoristili bodo vsako priložnost za lov, zato je pomembno, da so vedno na povodcu, če okolje ni varno. Če so v ograjenem okolju je priporočljivo, da je ograda visoka vsaj 160 cm, ker so znani po visokih skokih in jo sicer zlahka preskočijo.
VZGOJA
Faraonci so bili vzgojeni, da razmišljajo s svojo glavo in so neodvisni, zato je zelo pomembna zgodnja socializacija in primeren pristop do treniranja. S pozitivnimi metodami in pravilno motivacijo se zelo učljivi in hitro dojemajo nove stvari. Učenje je potrebno narediti zabavno, nagrad, v obliki priboljškov in igre, pa ne sme manjkati. Z negativnimi metodami, na primer s kaznovanjem, lahko dosežemo nasproten učinek in nas bo faraonec ignoriral ali pa se povsem zaprl vase.
NEGA
Faraonski pes je glede nege popolnoma nezahteven. Potrebna je osnovna nega zob in krempljev. Pomembno je, da redno čistimo ušesa, saj se vanje ujame veliko smeti, kar pa lahko pripelje do vnetja. Kopamo jih nekajkrat na leto oziroma po potrebi. Dlako lahko krtačimo z nežno krtačo, da odstranimo odmrle dlake. Faraonci nimajo značilnega pasjega vonja, odpadanje dlake pa je zmerno, tudi med menjavo dlake.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Faraonci so zelo zdrava pasma in imajo zelo malo zdravstvenih težav. Odgovorni vzreditelji se preventivno odločajo za preglede kolkov, pogačic in oči, čeprav se težave redko pojavljajo.
AKTIVNOSTI S FARAONCEM
S pravilno vzgojo in treningom je faraonec odličen pes za udejstvovanje v različnih pasjih aktivnostih. Ker so strastni lovci se veliko lastnikov odloči za lure coursing. To je šport, kjer pes lovi umetno vabo po vnaprej določeni progi in ji poskuša kar se da dobro slediti in jo uloviti. Druge aktivnosti, ki so primerne za faraonce so agility, rally obedience, canicross, delo z nosom… Če imajo faraončki radi vodo, so zaradi zelo močnih zadnjih nog in močnega odriva odlični tudi za dock diving oziroma skoke v vodo.
FARAONSKI PES V SLOVENIJI
Pasma je, v nasprotju s Skandinavijo in Baltskim delom Evrope, v južnem delu Evrope zelo nepoznana. V Sloveniji so trenutno registrirani trije faraonci, dva samčka in ena samička, prvi faraonček pa je v Slovenijo prišel leta 1996. V začetku naslednjega leta v psarni Pharasal planiramo prvo leglo faraoncev v Sloveniji.

STANDARD
Faraonski PES je srednje velik pes zelegantnimi potezami. Graciozen, a močan. Je zelo hiter, njegovo gibanje pa lahkotno. Izraz na obrazu je pozoren in hkrati nežen.
FCI-Standard N° 248
Faraonski pes ima elegantno glavo z zmernim stopom. Gobec, ki mora imeti močno spodnjo čeljust, je rahlo daljši od lobanje. Pokončna in velika ušesa ležijo v poziciji ‘’deset do dveh’’. Oči so ovalne in jantarne barve. Dolg in močan vrat se gladko povezuje in nadaljuje v skoraj ravno hrbtno linijo. Dolg rep je v stoji sproščen med nogami, med gibanjem pa se v obliki črke C dvigne nad hrbtno linijo. Imajo izrazito predprsje ter dolg prsni koš, ki ne sme segati preko komolca. Okončine so zmerno okotane, močne in ravne. Stopala imajo močne prste in velike blazinice, ki omogočajo lov na kamnitem terenu. Gibanje je lahkotno in mogočno, noge se premikajo paralelno.
Dlaka je kratka ter sijoča, na otip mehka in zelo gladka. Barva faraoncev variira od svetlo rjave, do temno rdečkasto rjave. Na koncu repa je zelo zaželena bela pika oz. lisa. Velikokrat imajo na prsnem košu belo liso, ki se ji reče ‘’zvezda’’. Dovoljena je tudi bela barva na prstih in tanka bela črta po sredini gobca. Bele lise na drugih mestih telesa so nezaželene.
VELIKOST: Višina samcev je med 56 in 63,5 cm, psice so nekoliko manjše, in sicer med 53 in 61 cm.

KLIKNI TUKAJ ZA CELOTEN STANDARD
© Dora Levstek, Pharasal faraonski psi